Várady Zsolttal, a január 2-i Operaház előtti tüntetés szervezőjével volt már alkalmam a nyilvánosságban vitázni: a Klubrádió Balkanyar című műsorának voltunk egy órán át a vendégei. Én a mielőbbi Orbánbuktatást, Ő egy új ellenzék létrehozását tekintette elsődlegesen fontosnak. Ideje tisztázni még a tüntetés előtt, hogy megváltozott-e közben az álláspontja, mert a Tömeg abban a hitben van, hogy a január 2-i Operaházi tüntetés az Orbán Rezsim ellen került összehívásra, pedig nagyon úgy tűnik, hogy nem.
Kedves Zsolt!
Nincs azzal baj, ha nem értünk egyet az Ország érdekében megteendő lépések sorrendjében. Én Orbán Rezsimjének mielőbbi eltávolítását tartom mindennél fontosabbnak, Te pedig egy új ellenzéki erő létrehozását. A baj azzal van, ha megtévesztjük az embereket, és az Orbánbuktató hangulatra olyan demonstrációkat telepítünk, melyeknek nem célja a Rezsim mielőbbi eltávolítása. Mindketten tudjuk, hogy a tüntetések meghívóinak szöveges bevezető részét az emberek töredéke olvassa csak el, épp ezért nagy a szervező felelőssége: a Tömeg már sokszor kinyilvánított akaratát a valóságban figyelembe veszi-e. Mert a Tömeg ezt az akaratot spontán módon összefoglalta már néhány rigmusban: Orbántakarodj, Demokráciát, Európa. És minden tüntetésnél ugyanezt mondja, és ehhez ritka esetek kivételével nem kap bátorítást a szervezőktől, ennek köszönhetően pedig nem megy el további tüntetésekre: látványosan elfogyott a kezdeti 100 ezernyi budapesti tüntető, az Operaházi demonstrációra bejelentkezettek száma is 9 ezer alatt van. Persze egy ekkora tüntetés is segít fönntartani a lelkesedést, ha ott a Tömegével azonos akarat jelenik meg a szónokok részéről is, ám tovább csökkentheti az utcára későbbiekben kimenők számát, ha ismét teljesen mást kapnak a résztvevők, mint amiért valójában kimentek.
Operaház előtti rendezvényed meghívójában föltettem egy közvéleménykutatást jópár nappal ezelőtt, amire a résztvevők 10%-a válaszolt, ami pedig messze több mint reprezentatív erejű mintavétel. Lássuk: (nagyításért katt a képre)


A tüntetők 3/4-e szerint az Operaházi tüntetés célja a mielőbbi Orbánbuktatás, 420 ember mondja ezt, míg mindössze 20-an gondolják, hogy az egész elmúlt 25 évnyi politikai garnitúrát kell eltávolítani. Több mint 20-szor annyian akarják leváltani Orbánt, mint akik egy kalap alá vennék az egész elmúlt huszonöt évet.
Ezzel szemben tüntetésed szöveges meghívója így néz ki: (nagyításért katt a képre)
Itt azonban mindenről szó van, csak épp Orbán, vagy kormányának mielőbbi eltávolításáról nincs. Mondtam korábban, megismétlem: bárki bármilyen célból szervezhet és csak szervezzen is tüntetést, de mindketten tudjuk, hogy a meghívó konkrét szövege éppúgy apróbetűs résznek minősül, mint akár a mobiltelefonos, vagy épp a devizahiteles szerződéseknél: nagyon kevesen olvassák el, és csak akkor reagálnak, mikor a valóságban kiderül, hogy a lényeg az apróbetűkben foglaltatott. Ha viszont a tüntető Tömeg, amelyik abban a hitben van, hogy az általad szervezett tüntetés az Orbán Rezsim ellen irányul, csak a demonstráció során jön rá, hogy ez nem így van, akkor abból botrány lesz, mert tele már a Nép hócipője azzal, hogy más célokra használják föl, mint ami mellett elkötelezte magát.
Jelen állapotban a Te tüntetésed az elmúlt 25 év elutasításáról és egy új ellenzéki mozgalom megalapításáról szól. Ebben van azért egy furcsa motívum: a résztvevők létező politikai identitásának eltitkolására való felszólítás: magyarul ne hozzanak a pártszimpatizánsok zászlókat. Ez elég furcsa elvi kérdés, a jelek arra mutatnak, hogy több párt sem fog ennek eleget tenni, mert épp az a hatalmas, soktízezres tüntetés, amelynek emlékére az operaházit rendezitek, minden létező politikai szervezet zászlóit és transzparenseit beengedte, tán ezért is volt akkor a 100 ezres tömeg. És itt érünk vissza az alapkérdéshez: mi is valójában a tüntetés célja? Mertha valóban úgy van, mint az "apróbetűs" részben leírjátok, hogy az elmúlt 25 év egybemosása, és egy új ellenzéki mozgalom létrehozása, akkor ott valóban nincs helye más szervezetek zászlóinak, de akkor persze más szervezetek szimpatizánsainak sem. Az eddigi tüntetések tapasztalata alapján azonban erősen kérdéses, hogy vajon a pártszimpátiával rendelkezők távoltartása után a bejelentkezett 9 ezer emberből hány is lenne ott valójában. Az egész rendezvényt egy furcsa kettősség uralja: olybá tűnik, mintha az ellenzéki demokrata pártok szimpatizánsaira is igényt tartanátok egy olyan mozgalom megalapításánál, amelynek célja épp ezen pártok elfogadhatatlanná minősítése. És ez nehezen menne, ha a zászlóerdőből kiderülne, hogy mily nagy számban is vesznek részt pártszimpatizánsok ezen a tüntetésen.
Nem is lenne szükség, hogy blogom erejét fölhasználva tegyek föl kérdéseket, ha lenne az esemény fészbuk oldalán bármiféle kommunikáció a résztvevők és a szervezők között. De nincs, nyomokban sincs. Napok óta teszik föl a sürgetőbbnél sürgetőbb kérdéseket a résztvenni szándékozók, de még véletlenül sem jelent meg egy szervező sem, senki semmire semilyen választ ott nem kap. Ennek következménye az, hogy itt vagyok kénytelen Neked föltenni a mindenképp választ igénylő alapkérdéseket:
1. Hajlandó vagy-e a tüntetés tematikáját a Tömeg akaratához igazítani: elsődleges, mindennél sürgősebb és fontosabb célként kijelölni az Orbán Rezsim megbuktatását?
1. Hajlandó vagy-e a tüntetés tematikáját a Tömeg akaratához igazítani: elsődleges, mindennél sürgősebb és fontosabb célként kijelölni az Orbán Rezsim megbuktatását?
2. Amennyiben nem, tájékoztatod-e erről rövid, közérthető, egyértelmű formában a résztvennni szándékozókat még a tüntetés előtt?
3. Amennyiben ezt sem, milyen módon kívánod föloldani a Tömeg és a szervezők szándéka közti ellentétet a tüntetésen?
4. Szervezőként milyen lépéseket teszel, ha politikai szervezetek saját identitásukat jelképező zászlókkal, transzparensekkel jelennek meg?
Nos, ez a négy legfontosabb kérdés, melyek egyenes megválaszolása képes eloszlatni az Operaházi tüntetéssel kapcsolatban igen sokakban fönnálló, és napról napra elmélyülő kételyeket. Várom válaszodat, akár itt, akár bárhol a médiában.
Üdvözlettel:
Szabó Gábor "Tuareg"